Governing Body

Governing Body
Name Position Committee
Mr Geoff Barton On appointment Headteacher
Mr Brian Field
Term ends July 2018
LEA Governor, Suffolk County Council Strategy
Community, Premises (Chair) & Finance
Hearings
Pupil Discipline
Mrs Judy Broadway
Term ends July 2017
Foundation Nominee, Diocese Premises, Health & Safety and Finance
Hearings
Mrs Judy Cory
Term ends February 2016
Foundation Nominee, Diocese Strategy
Curriculum & Pastoral (Chair)
Appeals (Chair)
Pupil Discipline (Chair)
SEN/Literacy/Numeracy
Headís Performance Review (Chair)
Mrs Jill Merriam
Term ends November 2017
Foundation Nominee, Diocese Curriculum & Pastoral
Gifted and Talented
The Very Reverend Frances Ward Foundation Nominee, Diocese Strategy
Mr David Spark
Term ends October 2018
Foundation Nominee, Diocese
Mrs Debbie Aliaga
Term ends November 2018
Elected Parent, Elected by parents Curriculum & Pastoral
Mrs Alison Rogers
Term ends November 2018
Elected Parent, Elected by parents Curriculum & Pastoral
Mr Andrew Denny
Term ends November 2016
Elected Parent, Elected by parents Curriculum & Pastoral
Ms Beverley Cunningham
Term ends January 2018
Elected Parent, Elected by parents Link Governor
Arts: Curriculum & Pastoral
Mr Christopher Ridgeon
Term ends October 2015
Elected Parent, Elected by parents Premises, Health & Safety and Finance
Mr Mark Williams
Term ends November 2018
Elected Parent, Elected by parents Curriculum & Pastoral
Mr Jon Swift
Term ends November 2018
Elected Parent, Elected by parents Child Protection & Safeguarding Officer
Curriculum & Pastoral
Mr Stuart Small
Term ends March 2017
Staff Governor, Elected by staff Premises, Health & Safety and Finance
Mr Frank Warby
Term ends July 2016
Co-opted Governor, Elected by governors Premises, Health & Safety and Finance
Appeals
Mr Robin Burnett
Term ends November 2018
Co-opted Governor, Elected by governors Comptroller
Strategy (Chair)
Hearings (Chair)
Target Setting
Mr Mark Baker
Term ends November 2018
Co-opted Governor, Elected by governors Vice-Chair
Strategy
Premises, Health & Safety and Finance
Appeals
Headís Performance Review (Chair)
Mr Terry Clements
Term ends January 2016
Co-opted Governor, Elected by governors Premises, Health & Safety and Finance
Mr David Thompson
Term ends January 2018
Co-opted Governor, Elected by governors Curriculum & Pastoral
Mr Stuart Whiting
Term ends March 2017
Co-opted Governor, Elected by governors Premises, Health & Safety and Finance
Mr David Marjoram
Term ends October 2018
Associate Governor, Appointed by governors Premises, Health & Safety and Finance
Mrs Harriet Elliss
Term ends November 2018
Associate Governor, Appointed by governors Premises, Health & Safety and Finance

Our Chair of Governors can be contacted by email, chairofgovernors@king-ed.suffolk.sch.uk